İşsizlik Manifestosu

Ey işsiz güzel arkadaşım sana sesleniyorum,
  Aslında çok şanslı bir bireysin bunun farkına var. Çünkü TUIK’e (Türkiye İstatistik Kurumu) göre % 8.0 dolayında olan Disk verilerine göre % 13.1 olan bir azınlığın içine girmeye başararak yüzdelik bir dilim-desin. Başarı her zaman güzel ve olumlu bir netice olmak zorunda değil biliyorsun. Yoksa bize bugüne kadar bir şekilde yanlış mı öğretildi! Bugün iktidarın başında ki insan her üniversite öğrencisi devlet kapısında iş bulmak zorunda değil” diyor. Özel sektörün deneyimli adam ihtiyacı hiç bir zaman sen/ben ya da o  kişi olmayacak bunu biliyorsun. Ancak biz bir azınlığız (yahut aslında çoğunluk) ve  bir şekilde rakamsal olarak sürekli devlet ve özel sektör raporlarına girip kimi koltukları rahatsız edebiliyoruz. Başarılarımız baki olup sürmeye devam etsin. Ancak ben size işsiz durumda yada mezuniyete yaklaşmakta olduğunuz bu son demlerde yapmanız gerekenleri böyle sıkıcı bir şekilde madde madde sıralayacağım ve sen okumak istersen okuyacaksan falan işte. (Hoşuna gitmedi mi okuma o zaman valla alınmam)
-Öncelikle her daim düşünceli bir hal içinde olacaksın ey işsiz arkadaşım. Kimi zaman ne düşündüğünü bilemesen de, o düşünceli hal senin bir Sokrat yada bir Aristo şeklinde gözükmene yardımcı olacak. Karizman bozulmayacak şanslı veled seni.
-Gece yatmak bilmeyecek sabah kalmak bilmeyeceksin. Tüm gülümsemelerin cep telefonuna gelen 532’li şirket hat numaraları sayesinde olacak ki, o da çoğu zaman gelmeyecek ey işsiz arkadaşım! Ulan gene rahatsız haa kimse seni rahatsız etmeyecek.
-Sigara içiyorsan paket paylaşım konusunda cimrileşeceksin. Her gün bakılan iş ilanlarından sonra içilen çay ve kahveler yüzünden dişlerin sararacak filan önemsiz detaylar olacak hayatında. Ama korkutmasın lan bunlar seni Charles Bukowski’de çirkindi neler yaptığını anlattırma bana.
-Dışarıya çıktığında öyle, böyle değil önü alınmaz mutluluk taklitleri yapmak durumundan kalacaksın. Çekilmez pis geyiklerin olacak amann amann düşman başına dedirteceksin, ama arkadaşlar dostlar iyidir ”seni bağırlarına basacaklar”. Yalan lan kimsesiz kalacaksın ama kafan rahat eder biraz. Çok şey etme.
-Ey işsiz arkadaşım milli içeceğin çay olacak ,cebinde ki parayla genel bütçe dengesini korumak adına o çayı bir saatte filan içeceksin hem çay hem ice tea içmiş gibi olacaksın. Gene iki işi bir arada yaptın köftehor seni..
-Sevgiliniz varsa ona direkt laf yok ne yapın edin ara verin, hem kızcağıza yazık tüm işsizlik bunalımını o çekecek hem sen de para yok filan. Peder beyin bütçesinden yerken, valide hanımda ki paraları tırtıklamaktan kendinizi değersiz hissedeceksin gerenk yok. Hani elçiye zeval olmaz ben uyarayım.
-Kpss,kpds,üds,ales ve diğer bütün kurum sınavlarına çalışacak yeri gelecek çok iyi puanlar alacak ,mülakatlara davet edileceksin torpilin yoksa giremeyeceksin len boşuna öyle çok büyük hayaller kurma hani ben diyimde sen gene ne bok yersen ye.
Şimdi burada söylediklerime böyle birçok küfür efenime söyleyim türlü türlü sağ sol kulak çınlamaları falan yaratmayın. Arayıp küfredin, çağırın bira içerken bunları tartışalım. Yok tartışmayalım dersen susarız velhasıl illa birşey buluruz ama arkamdan konuşma avzına kürekle vururum.
Fahrunnisa PANDA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s