İhtiyar

      Kendini bir tek cümleyle anlatmak isteseydim nasıl anlatırdım diye düşünüyorum. Sonra dönüp kendime bakıyorum ve diyorum ki ”tam bir hiçsin belki yahut belkide her şeyden biraz alıyorsun” diye tarif ederdim. Her zaman için solu, herkesin tehlikeli dediği yolları sevdim. Eşitlikten yana hiç bir zaman sıkıntım olmadı çünkü biraz özenmişlik vardı Şeyh Bedrettinin o cümlesine ”yarin yanağından gayri bizde her şey ortaktır” demelerine. Annemin anlatımına bakacak olursak fazlaca serseri yaşayan bir çocuğum. Giden sevgililerime göre ise hiç bir zaman sevgiyi yahut sevgiliği bilemedim .             Sahi neydi sevgi?
Dostlara hiç koşulsuz bağlanmak şiarımızdan geliyor belki de koşulsuzluklarımız bundan ama saygısızlıkları affedemedim ve gittim dost güzukenlerin hayatlarından hiç farketmediler bile. Vefasız diye anılmamız bundan olabilir. Öğrenciliğim ise bir şekilde ders hocalarımdan daha çok disiplin komitelerini tanımamla ve her zaman için senden bir şey olmaz cümlelerini duyarak geçti. Çalışsam çok zeki çocukmuşum gibi klişeler ise her daim vardı.  Netice olarak sistemin yol kenarına tükürdüğü aykırılıklardan olmam/ız bundandır.
Alkol ile aram iyi oldu. Belki de nerede durmamamız gerektiğini bilecek kadar usturuplu ilişkimiz var. Bir o kadar birbirimize saklı rezilliklerimiz mevcut ama hiç eve varamayacak kadar yarı yolda bırakmadı. Sadece parasız olduğum zamanları sevmedi. 2004 yılında da bira içiyor ve gene gelecek ne olacak gibi kaygılar içinde debeleniyordum yıl 2013 ve gene bira içiyorken gelecek ne olacak diye sorgulayabiliyorum beynimde! Hani len ”değimeyen tek şey değişimdi” Herakleitos yalancı köftehor seni.
99 yılıydı Ankara’nın soğuk sıralarına ”Kahrolsun Emperyalizm” gibi safsatalar kazıyarak değiştirelebileceğine inandığım bir dünya vardı. Bunun için daha çok okuyor ,daha çok paradigmalar geliştiriyordum/k. Şimdi kendime bakıyorum. Bir beyaz kağıt alıyorum elime. Yapacaklar listesi kuruyorum. Mesela büyük bir kitaplık hayali kuruyorum. Çünkü anlamıyor insanlar ve kitaplar yalnız insanların en iyi dostudur . Küçük güneş alan bir ev hayali kuruyorum. Çünkü yaşının 25 olup  ruhunun ihtiyarlaşan bedeninde güneşi zapt etmek için delicesine atan bir kalp var. Bide güneş alması önemli yahu diyorsun. Basıp gidecek yol parası, bir bar taburesinde mahcup olmayacak kadar imkan, ele güne rezil olmayacak kira, elektrik ve su parasına yetecek bir iş arzuluyorsun. Gelecekte emekli olacağın bir iş olursa ve emeklide olursan bir sarı-kırmızı  bir bar  aç diyorsun kendine. Sloganı isyan marşı olsun. Olur ya gene polis müdahalesi yerse genç çocuklar. Zamanında açılmayan o kapıları yüreği güzel atan tüm çocuklara açmalı diyorsun.Çünkü bir meyhane sandalyesi ya da onkoloji kliniği ya da rahat ev yatağı, ne fark eder? O kadar uzak ki aslında herkes herkese, yan yana olsak bile dokunamıyoruz birbirimize başka ne yapılmalı diye soruyor beynim.
Bu anlattıklarım oradan okununca çaresizlik diyecek olursanız. Ona da şöyle bir yaklaşım sunuyorum. Bir sabah evden ekmek almak için çıktığında kafasına yediği polis mermisi ile 3 ameliyat 2 kez kalp durması yaşayan Berkin Elvan’ın annesinin yaşadığıdır çaresizlik. Çocuğunu kınalayarak davul, zurna ile askere gönderip bir sabah 5’te rütbeli bir komutanın kapıyı çalarak oğlunuz şehit olduğu diye haber verilen ailenin yaşadığıdır çaresizlik. 15 yaşında zorla evlendirilip buna karşı çıkıp amcasının evine korunma amaçlı sığınan o küçük bedenin yaşadığı tecavüz sonrası girdiği sendromlardır çaresizlik. Kocası askerde olup camları kırık diye zatüreeden ölen bebeğin babası ve annesinin yaşadığı çaresizliktir. Benim bu anlatıklarımda çaresizlik değildir. O yüzden bu yazıyı çaresizlik diye de okuduysan senin de kalıbına zihniyetine sıçam!
Fahrunnisa PANDA
06.06.2014

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s