İnanmıyorum(M)

Neyin karşındaydız sahi. Dünya, hayat, zaman, ücretli sömürü, kapitalizm, din ve daha ismini anamadığımız birçok şey için hepsinin karşısındayız. İçine ettiğiniz aşk kavramının karşısındayız. Yaşadığımız dünyada bize empoze edilen tüm fikirlerin, öğretilmiş bilgi çaresizliklerine, büyük insanlara statüleri dolayısıyla söyleyemediğimiz yahut söylenip duyulmayan şeylere, gelenek ve göreneklerimizin o değişmeyen yargılarına, KPSS ile atanamadığı için yorgun bir şekilde hayallerini çaldığınız tüm bireyler adına her şeye tek başıma karşıyım. Arkadaş kalalım diyen o sevgilinin bizi terk ettiği güne, nişan hikâyesinde mutlu beyaz geceler yaratamayanlara, kavuşulacak gelin damat hikâyesinden mahrum bırakılan tüm güzel insanlar adına karşıyım. Daha birçok her şeye. Kızını okutmak için sokaklarda bira şişesi toplayan o amcanın mücadelesini gördüğümden beri karşıyım. Sırf sosyal medyada sıkılıp o gün dışarı çıkamadığı için sıkılan ve bunu ‘’ ayyh ben bugün çok sıkıldım diye ‘’ yazan kadın yahut erkeğe karşıyım. Karşı oldukları tüm her şeyleri parayı görünceye kadar devam ettiren seviyesiz insanlara karşıyım. Sen duygusal bir çocuksun bana çok olgun bir erkek lazım diyip terk eden kıza karşıyım, sen çok aşifte bir kızsın sağın solun oynuyor diyip üç kuruşluk değerleri için ayrılan erkeğe kızgın olduğum için karşıyım. Kapitalizme, liberalizme, anı yaşadığını söyleyip anın içine edenlere, iyilik biriktip acıyanlara karşıyım. İnanmıyorum çünkü dün öğretilen duvarların bugün yıkılmadan kendi benliğin oluşturulabileceğine inanmıyorum. Dün geri kaldığının farkında olan bugün sonradan gördüğünü bildiği halde sadrazamın sol tarafı gibi davranan o insanlara karşıyım.

Beni Avrupalı yaptığını sanan o aptal zihniyete de karşıyım. Zeki Müren, Müzeyyen Senar dinlediğin de lanet olsun sende çok banelleştin diyen o zihniyete karşıyım. Türkiye’nin herhangi bir vilayetinden göçüp gelmiş adama türkü yerine opera dinletmeye çalışan zihniyeti de sevmiyorum sevemedim. Yasaklanan her şeyin kendi isyancısını doğuracağını unutan bir zihniyet içinde çürütülen zihniyeti sevmiyorum. Oğuz Atay’ın yaşarken verilmeyen değerini, Sabahattin Ali’nin ölürken bir sınır kapısında siyasi olduğu için önemsenmeyen değerini bugün Kürk Mantolu Madonna kitabı ile verilmeye çalışılması beni çıldırtıyor. Sadece iki kitap yazıp köşesine çekilen ama bir kez olsun üstat  tekrar yaz diye ziyaretine bile çok az adamın gittiği Yusuf Atılgan’ı bugün ‘’abi ben aylak adamı okudum harika über bir kitap diye konuşan entel dantel çocukları ‘’ sevmiyorum.Anlamayan o zihniyeti hiç anlamıyorum.

Dün Avrupalı yapılmaya çalışan zihniyet bugün Arap aklına vardırmaya çalıştığı için ona da kızgınım. Sana ne lan benim çocuğumun, karımın, kız arkadaşımın, annemin, başı kapalı teyzemin yemeninden. Sana ne ! Parasını benim ödediğim evde sen ne hakla bana karışabilirsin kimsin sen. Ötv dahil edilmiş vergileri sen ödemiyorsun arkadaşım ben ödüyorum. Sana mı kaldı tasası. Elli yada yüz kişi toplandığı vakit heyecan yapıp emniyet amirlerine emir yağdırıp tomaları olay mahalline sevk etmen niye. Kimden korkuyorsun cebinde sadece hayalleri olan ve yarını geçirecek parası olmayan biz gençlerden mi korkuyorsun etme! Ülkenin pırıl pırıl beyinleri gitmiş beyin nakilleri, ultra laboratuarlarda testler yapmak ile meşgul hem de senin ülkende değil! Sen hala gitmiş çarşı iddanamesi ile ülkeyi aydınlatıp yol yapıyorsun etme sayın presedent etme !

Evet, inandıklarım inanmadıklarımdan çok ama bu bir şeyi değiştirmiyor. Çok fazla kazanılan paranın bir bok olmadığını biliyorum. Bu yüzden alın teri ile kazanılıp evine gururla dönen yorgun babanın/annenin terine inanıyorum. Hayatında eli titreyerek aradığı kıza sevdiğini söyleyip tüm gemileri yakan o genç insana inanıyorum. İnancımız tam barikat yıkılmasın diye bağıran o azimli genç yürekli yoldaşlara inancım tam. Gözyaşından korkmayan insanlara saygım var. Zeki Müren dinleyip, Müzeyyen Senar’ın şu parçası var diyen bir zihniyete saygım var. Rakı var, kavun var, alnını beş vakit yüreğinin en temiz haliyle secdeye değdiren amcam var bu ülkede onlara inancım tam. Bu ülkede hiç bir şey hazırlıksız yapılmaz rakı masası kurulacağı zaman saatlerce mezeleri hesaplanır, cumaya gidileceği zaman o gün erken kalkılır ve en temiz kıyafetler giyilip gidilir camiye. Ah be canım ülkem sen içinde yaşarken sana boğuyorlar bizi.Ne dertmiş bizimki de! Zamanı gelen sopayı aldığı gibi vurdukça vuruyor sırtımıza. Dün ilkokul sıralarında başımızda ki hocaydı bugün ceberut devlet vuruyor. Kimsenin kimseye saygısı kalmamış ki neyin kavgasındayız.

“Saygı göster” dediğimiz de sadece gördüğümüz hakaret ayrı bir yazı konusu. Bu ülkede mesele ne sağ, ne sol bu ülkede mesele insan olamamak. Üzüntülerimize, sevinçlerimize, birbirimize saygımız yok. Her coğrafya dersinde anlatılan üç tarafı denizler ile çevirili olduğumuz öğretilmiş herkes zengin olma peşinde,kolay para peşinde koşuyor. Kimse ölen çocukların, madencilerin, kot işçilerinin, sanatçıların farkında değil.

 Yaşayalım be ey dünya. Sorunlu desinler bize, yafta yapıştırsınlar bize. Günlük değerler içinde komikleşsin insanlar. Korkmayın sokakta yanınıza yanaşan bir şarapçıdan. Herkesin bir hikâyesi vardır sadece dinlemek erdemine erişin. Güzel masalarda oturup güzel içkiler içtik parasız kaldık, serseri yaşadık tüm zamanda! Güzel kişiler tanıdık kaybettiklerimiz oldu kazandıklarımız oldu, yola devam ettiklerimiz vardı yoldan çekilecek davranışlar sergileyen acısa da dostluğun gücüyle atlattığımız olaylar oldu. Tüm öğrenci, serseri, aşık, yalnızlık ve gecelerin kör karanlıklarında bir dert için dolaşan herkes için kötü ama ışıklar söndüğünde dışarı çıkabilen o şehrin aziz kötü çocuklarına selam olsun her daim gülümsemeye gene devam etmeyi şiar edinmiş dost ve yarenlere selam olsun.
Fahrunnisa PANDA
13.11.2014

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s