2017 Mali Bilanço Hesaplaması

Yılın son sabahında, kışın kasvetli örtüsünün altında uyandığımda, bunun benim için yılın son günü olduğunu biliyorum. Alışverişlerin çılgınlar gibi yapıldığını, ekonominin ve tüketimin zirveye vardığını ve dünyada ki bütün savaşların tam tam seslerini duyabiliyorum.
Ayrıca muntazam şekilde kredi kartların son bakiyesiyle yeni yılın son gecesinde içilen rakılarla unutulan hayatı ve insan ruhunu ticari bir kaygıya dönüştüren sabit vadeli hesaplar gibi kapatılan bol kapitalizm kokan yılbaşılarının nefreti vücudumu sarmaya devam ediyor. Bu düşünceler hayatın ve ruhun sürekliliğini yitirmemize neden olup içimizi biraz daha sıkıyor. Sonrasında kendinizi bu yıl ile sonraki arasında bir molada olduğunu veya yeni bir tarihin başladığını düşünürken buluyorsunuz; bazı kararlar alıyor ve kararsızlığınızdan pişman oluyosunuz, falan filan. Yılın hesap kapama günlerinin derdi çoğunlukla budur ve bol alkolle anca geçer.
Bu yüzden yılbaşından nefret etmek için bir sürü sebep bulabilirsiniz. Siz siz olun her sabahın kendiniz için yılbaşı olmasını isteyin. Şahsen ben her gün kendimle hesaplaşıp ve her gün kendimi yenilemek istiyorum. Hiçbir günü dinlenmeye ayırıp zamanı kaçırmak istemiyorum. Hayatın yoğunluğundan sarhoş düştüğünüzde veya yeniden zindelik kazanmak için hayvani biçimde etrafa dalıvermek istediğimde ne zaman duracağımı kendim belirlemeyelim. Bu hareketi ruhani bir fırsatçılık olarak görmeyin. Hayatımızın her saati, geçmiştekilere bağlı olsa da, yeni olmasını isteyin ve bunu şimdi bu yıl isteyin. Zoraki ortak şekilde hareket edilen gruplardan, aptal bir güruh gibi yüksek paralarla kutlama yapılan hiçbir kutlama ve kimsenin kimseyi umursamadığı bol yabancı insanların yer aldığı sahte sohbetlerle değerli vakitlerinizi heba etmeyin.
Sonuç olarak, yeni yılda bizler o geminin birgün gelmesini bekleyelim, güzel günlere ve maviliklere inanalım. Çünkü ruhumuzda hiçbir karşılığı olmayan tüm bu yıldönümlerini çöpe atacak, başkaları uyduracaksa da hiç değilse ahmak atalarımızdan kayıtsız şartsız aldığımız günlerin aksine bize ait günler olmasını bekleyelim. Tüm bunları başarabilmemiz için delicesine mutluluklara ve yollara düşecek aşklara ihtiyacımız olacak. Bu mutluluğu bir şekilde yeri gelip kahkahalar ile yeri geldiğinde acılar öğreterek yaşatan o güzel kadını ve askerde bana mucizeler yaratan kadınıma armağan etmeyelim. Çünkü onunla son bir senedir mesafeleri, farklılıkları, yolları ve imkânsızlıkları yeniyoruz kutsal mutluluğun en kötü anda bile bulaşıcı olduğunu beraber öğrenip ”içini karartma nefes aldığın sürece umut savaşa devam eder” diyen can içim o.
Yeni yıl ne getirir bilmiyorum ama son parasıyla bira alarak yılbaşını geçirecek güzel öğrenciye, şehirlerin pis sokaklarında neden o işi yaptığını bilmediğimiz kadınlara ,yolunu kaybeden şarapçılara, evde pijama terlik usulü geçirecek olan asgari ücretlilere, inandığı din için en temiz şekilde dua eden tüm insanlara, yaftalardan uzak, kaybedenlerin, ağlayanların, sevişenlerin, yetim ve öksüz çocukların, cezaevinlerinde umuda direnen o güzel çocuklara hayatımıza dair ne varsa herkesin en güzel şekilde yeni bir yıllı mutlulukla geçirmesini ve sana kavuşmayı umuyorum .Son not seviyorsanız gidin öpün!!
Fahrunnisa PANDA
30.12.2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s