Anne(m)

Doğum günün vesilesiyle bu yazıyı kaleme alıyorum Annem. Çok uzun uzun zamandan beri büyüdükçe çocuklaşıyor, çocuklaştıkça harika bir anne oluyorsun. Zamanın nasıl güzel ve harika bir öğütücü olduğunu bu rol ve kimlik değişimlerinde fark ediyoruz. Eminim ki karnında attığım ilk tekmeden 29 yaşıma kadar beraber birçok zorluğu beraber göğüsledik. Senin sonsuz sevgin bütün zorlukların karşısında her daim ışın kılıcı gibi duruyor.

Düşünüyorum mesela niye benim canım acırken aklıma ilk sen geliyorsun? Niye korkunca insan ilk annesine seslenir. Çünkü varlığın bir deniz feneri, yel değirmeni, karanlıkta bir sokak lambası, ozan tabakası ve ateş düşürücüsün. Yani sözün özü sen her şeysin. Herkesin yeri doldurulabilir bir tek insan ‘annesinin’ yerini dolduramaz.

Biz seninle anne-oğul ilişkisinden daha çok harika bir dost, ortak sevgiler, hayaller ve özlemler barındırabildik ve bunu yarattık. Ne güzel hiç düşünmeden seninle konuşabilmek, gecenin karanlığında mutfak fiskosları yapmak. Dur be uslan oğlum, dur be deli oğlan bugünde az durul demelerini duymadığım bir günü düşünemiyorum.

Hatırlıyorum da bir gün blog sayfamdan bir yazımı okuyup yanıma yanaştın. Muzip ama meraklı çocuklar gibi: “ Ben bir şey yaptım” demiştin. Dünyaya kızdığım bir yazımı okuduğundan bahsedip sonrasında eklemiştin: “Sanki yanında olamıyorum, sen tüm Dünyaya karşı olduğunu söylüyorsun ama ben yardım edemiyorum.” demiştin. Sonrasında sarılmıştık bilmem kaçıncı kez ve senin kokun bana karışmıştı.

Kararlarım hatalı bile olsa hep bana bırakmıştın. “Sen bilirsin” cümlesiyle kalbinin hep benden yana bir taraf barındırdığını dile getirmiştin. Hayatta olabilecekler konusunda uyarır sonrasında “olduğu kadar olmadığı kader” der o şuh kahkahalarını hayata savururdun. Hayatta sorumluluk sahibi olabilmenin önemini vurgulardın ama önceliğin insan olma kavganı kaybetme derdin. Kimi anneler çocuklarını cam fanus içerisinde büyütürdü sen hiç öyle bir durum içerisinde sokmadın beni. Sokakta, tribünde ve ya siyasette kavga ederken yaralarıma üfleyen kişi olmuştun. Kötü giden şeyler olursa sağlık olsun derdin. Kötü giden sağlıksa “Allah kimseye vermesin.” derdin. Okuduğum kitapları sorar, sende okurdun. Aynı telden çalardık, aynı şeylerden keyif alırdık. İkimizin ortak keyifleri, aynı perspektiften baktığımız siyasal görüşleri ve kafa tuttuğumuz bir yaşam vardı.

Mutfak evimizin kalesiydi, dört kişilik yapboz ailemizin tüm önemli kararları yemek sofrasında alınırdı. Yemek sonrası “haydi bir çay koy” derdin. Demli çay tadında sohbetlerimiz aralıksız devam ederdi. Geceleri kanepe uykuların vardı ki ben asla anlayamadım o kanepeyle aranızdaki özel bağı… Uyanmaya yakın kıpırdanır, gözünü açınca “Yiğit” derdin. Bilirdim arkasından gelecek cümleyi: “ Bir su getir oğlum.”
Büyüdüğüm bu yaşlarda hepsinde bana fısıldadığın o cümleleri hatırlıyorum. Öyle güzel şeyler fısıldadın ki bir anne olarak herhalde çokça kitap okusam, bolca seyahat yapsam öğrenemezdim. Merhamet öğrendim, vicdanlı duruşu öğrendim. İnsan olmayı, insan kalabilmeyi en kötü olayda bile insanlığımı kaybetmemeyi öğrettin. İnsan olmayanların nasıl ayırt edilmesi gerektiğini öğrettin. Haksızlıkların karşısında nasılda dimdik durulması gerektiğini öğrettin. Boyun eğmeyenlerin kazanacağını ve haksızlıklara yanında asla boyun bükülmemesi gerektiğini öğrettin. Erdemli olmanın vasıflarını, kimseyi etnik, dil ve türlü şeyler ile yargılamamayı öğrettin. Hayatın tümünde her şeyden önce saygının olması gerektiğini hiçte baskı kurulmayarak nasılda öğretilebildiğini öğrettiğin için sonsuz teşekkürler.

Ben seninle büyüdüğüm için çok şanslı hissediyorum kendimi. Her çocuk için annesi bir şanstır illaki. Ancak ben seni hep dostum, en özel sırdaşım, ev arkadaşım, mutfakta ki lezzet avcım gibi birçok sıfatla anmayı yeğliyorum. En güzel, en kötü, en iyi ve daha birçok sıfatın birleştiği durumu sözün kısası kocaman hayatı beraber 4 kişilik ailemizle omuz omuza mücadele vererek ezip geçiyoruz. İyi ki doğdun eli öpülesi güzel kadın annem doğum günün kutlu olsun.
Oğlun Fahrunnisa PANDA
Temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s