Bar Taburesinde Bir Kadın

  Her şeyin çok zor olduğu bir coğrafyadan rüzgâra karşı tükürmek için, Dünya’ya gönderilmiş bir kadın. Kaybetmenin tadını, bir bar taburesi üstünde tüketilen hayatlardan biliyor.  Dostum diyenlerin bir çırpıda gittiğini gördü. Yalnızlığın görkemli kabalıklar içerisinde nasıl tek başına yaşandığını iyi biliyor. Muhteşem başarısız aşk hikâyeleri var ama her şeyle dalga geçmeyi seviyor, aşka âşık deli bir kadın. Her daim asilerin, kaybedenlerin, hayalperestlerin, küfürbazların, günahkarların, beyaz zencilerin, aşağı tırmananların, yola çıkmaktan çekinmeyenlerin, uçurumdan atlayanların tarafı.

  Yaşadığı ülke içerisinde kadınların mahkum edildikleri değersizliği çok erken yaşta fark etmiş alanına, mesleğine aykırı bir okullu. Okuduğu kentte onca serseriliği yaşarken kimseye ‘eyvallahı, maşallahı’ olmamış bir kadın. Çok çabuk gönül verdi inandığı adamlara, davalara ama çabuk vazgeçme olayı yoktu. Onun fütursuz dürüstlüğü, insanların yer yer ürktüğü patavatsızlıkları sıradan insanların korkusu olmaya devam ediyor. Aslında tüm mesele burada başlıyor. Çünkü onun bir kavgası var. Kendi kişilikleriyle sorunları olan, kompleksleriyle başa çıkamayan insanların kurduğu basit cümlelere, ütopyalarına inanmayan ve Devrim’e göz kırpmayan herkese düşman. Bütün insanlık üç kuruş için ruhunu satıp, saçma sapan seksüel zevkler peşinde koşarken o müziklere, deliliğe, güzel anlara, kalabalık sofralara bol rakı ve bol rokaya inanıyordu. Bazı anlar geldiğinde milyonlarca insanın yanı başından geçip gitmesini seyretti, yosun tuttu ruhu, üzerinden geçmişin bütün umarsızlığı geçti, Dünya’nın merkezi yerinden 9.5 cm oynadı. Ama o bir santim kıpırdamadı. Sonra bir anda güneşi gülüşüne sığdırdığı o umursamaz hal ve tavırlarıyla ait olduğu sokaklara, mekanlara ve sonsuz evrene karıştı.

  Çünkü o polisten, zabıtan ve otoriteden en çokta faşistlerden korkmuyordu. Sadece ve sadece kendi beyin hücrelerinden korkuyordu. Gri hücrelerini zapt etmek için içer ve daha çok bilime sarılır, akla inanırdı. Dostlarıyla ağız dolusu küfürler savururdu evrene. Bir ihtimal Satürn duymuş olabilir. Havalandırmalı yerleri çok sevmez, aklına estiğini yapar ve açık hava olan her yer onun dünyası ve şiiridir. Güzel söver, terminolojisi geniştir. Sigara dumanını içine kadar çeker, aklı bel atına kaymayacak kadar cinsel devrimini tamamlamıştır ama sevişmelerinin hakkını hep verir. Şişe bira içmeyi sever, etiketlerini yırtar. Çünkü yola çıkmaya meyilli bütün özgürlük düşkünlerinin hikayesi etiket yırtarak başlamıştır. Bu onu çok iyi bilir. Çocukları, delileri, tinercileri, dilencileri ve çingeneleri sever. Tekel’e, zengin ettiği barlara ve onu hiç anlamayan kayıp aşkları ona çok şey borçlular. Sevgi ve derin sevgi denildiğinde kitlenir. Çünkü çok sevilmenin ne demek olduğunu bilmez, karşılıksız sevginin sadece kendisi tarafından verildiğini sanır. Karantinanın bilmem kaçıncı gününde paylaştığı şarkılarla ‘size söylüyorum ben tek başıma ölmem’ çığlıklarını duyurmaya çalışıyor. Canımlı, cicimli, günaydın, uyudun mu, rica etsem gibi kelimeleri yaşamaz.

  Dünyanın bütün güçlülerinin yenileceğine inanır. Gün batarken kızıllığa kavuşur, Sadri Alışık kaybeder, filmin haşin çocuğu hep giden kişileri sever ve onun içi hep biraz hüzün doludur. Bu yüzden uzaktan baktığınızda gülüşünde ki samimiyet yaşadıklarındandır. Belki bir soluklansa bir nefes alsa çok şey konuşacaktı ama onun çok telaşları var. Muhteşem güzel bir kadın ve güneşi gülüşünde saklı görülüyor. Biraz eksik kaldı filmler, belki hiç denk bile gelemeyeceğiz ve karşılıklı bir masanın iki ucuna oturup birer bira içip, içinde balıklar yüzdüremeyecek olsak ta, ütopyalar güzeldir. Selam olsun sana bar taburesi üstünde oturan güzel gülüşlü kadın.

NOYANİST

Bar Taburesinde Bir Kadın’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s