Bir Kedi ve Öğretmen

Okumadan önce bu parçayı açınız
Her şey bir öğretmenin Şırnak’a tayin olmasıyla başladı. O ruh güzeli öğretmen yeni hayatına ‘Behlül’le birlikte başlamıştı. Kedi ona baktıkça susuyor. Önüne bakıyor. Çocuk gibi ilgi istemeye başlamıştı. Aslında biliyordu çocukluğundan beri bu oyunu oynardı. Behlül kendince bu oyuna ‘gözetlenme oyunu’ ismini koymuştu. Ama sahibinin bu oyunların hiç birinden haberi yoktu. Önceleri birbirlerine saatlerce göz göze bakarlardı. Sonuçta ikisi de yalnız birer yolcuydu. Hem aşk-ı memnu’da ki ‘Behlül’ neydi ki. Bunun ne marifetleri vardı peh siz bilmiyordunuz.

Bir gün öğretmen okula gittğinde kedi gene evde yalnız kalmıştı. Ev de anlamsızca söyleniyordu. Ne gerek vardı şimdi okula gitti. Hayır gidince ne olacak sanki. Memleketi sanki bu kız kurtaracak. Hayır kendini paraladığına değiyor mu. Her gün ona mırlarken anlatmaya çalışıyorum. Kızıım burası Şırnak diye. Ama yok ısrarla duymak istemiyor. Behlül ev de kimse olmadığı vakit evin en güzel köşesinde uyumayı seven üstün keyif pezemenkiydi. Ne de olsa evin sahibi oydu. Öğretmen sadece evin kirasını ödeyen bir ortak. Mekanın sahibi her zaman Behlül.

Behlül, rüyalara dalmaya başlamıştı. Tavşan’ın sağ kulağından yaptığı gemiyle uzayda yolculuğa çıkmaya karar verdi. Gemiler maviliklere açılmalıdır diye düşündü. Çünkü öğretmenin hep en büyük hayali maviliklerdi. Edip Cansever’in dediği gibi ‘Mavi huydu onda’. Ama bir anda Uranüs karşısına çıkmıştı kedinin gemisini buharlaştırmıştı. Kedi birden bu duruma çok sinirlenir ve tek pati hareketiyle Uranüs’ün 13 halkasını ele geçirir. Tam o sırada okuldan dönen ev ortağı gelir. Ağız dolusu Şırnak’ı ve dağlarını sevgiyle anar. Sonra usulca Behlül yanına gelip, kafasını bacaklarına bırakıp gözlerini öğretmene dikti. Behlül konuşsa ‘geldiğin tüm yollardan güçlenerek döndün’ demek isterdi. Yalnızlıklarını, kaybedişlerini ve çaresizliklerini kimse anlamadı. Gittiğin her yerde susarak ve gül yüzünde muhteşem tebessümle insanları dinledin. Ancak artık hikayelerin işleyişi değişti ve geriye kalan her şey sabitleşti. Merak etme hala petrol kuyularından kanlar fışkırıyor, hala insanlar selfie çekerken vakitsiz ölüyor, hala renkler soluk benizli ve sen Kızılderili ruhuna sahipsin.

Sonra öğretmenin zamansız ve anlamsız bir gözyaşı Behlül’ün tüylerine döküldü. Behlül bir kez daha emin oldu ki Dünya kötü bir yerdi. İnsanlar hayal kırıklarını gözyaşlarına döküyordu ama bu deli öğretmene gülmek çok yakışıyordu. Çünkü aşka aşık, güzel ruhlu birisiydi. O mutlu olacaksa gün ortasında evin en güzel köşesinde yatmazdı. Eğer hep gülecekse kendi tüylerini toplayabilirdi. Hem çok isterse yıldızları kendi gözünden gösterebilirdi Behlül.

Sonra birden bir hareket oldu. Öğretmen gözyaşlarını sildi. Hunharca kediyi sevmeye başladı. Behlül’ü yakaladığı gibi kolunun altına sıkıştırıverdi. Öğretmenin amacı kediyle bir fotoğraf çekilip, instagram hikayelerinde paylaşmak istiyordu. Behlül ‘off ve poff’ çekerek fotoğraf çekilmesini bekledi. En suratsız fotoğrafını verdi. Sonra bir anda sinirlendi patileriyle anlamsız bir pençe hareketi yaptı ve öğretmen irkildi. Behlül piç gülümsemesini takındı. Öğretmen instragram storylerde hikayesini paylaştı. Ki herkes bilir Behlül daima kaybedecek ve Adnan her zaman kazanacaktır.

NOYANİST

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s