Dünya’ya Not [1]

Küçüklüğümden beri tuhaf birisiyim ve aklıma takılan milyon tane saçma soruyla bu yaşıma kadar geldim. Birçoğunu defterlere not aldım, birçoğunun cevabını şimdilerde kimsenin girmediği kütüphanelerde buldum. Mesela; neden koskoca evrende yalnızdık [ya da varlarsa nerdeler], denizde oluşan onca dalga nereye gidiyor, ölümden sonra hayat varsa başvurusu nereye yapılıyor. Gün sonunda herkes aynı cennete gidiyorsa bunca çaba neden vb. Çocukluktan aklıma takılan bambaşka soru ise hamamböcekleri birbirleriyle olan iletişimlerini nasıl sağlıyor. Bu soru aslında Kafka’nın “Dönüşüm” kitabını çocukken okuduktan sonra aklımda canlanmıştı. Ama insanoğlu işte sonsuz merak var içinde. Bitmiyor soruları. Bunca sorumu ve merakımı; saçma sapan bir sürü güç ve iktidar heveslisi sistem meraklılarına rağmen yıkılmayan hayallerime borçluyum. Artık eminimin bu sorular ve daha bir sürü şey için bir kurtarıcı gelmeyecek. Çünkü sonun başlangıcındayız.

Eğer gerçekten bir kurtarıcı gelecek olsaydı onlarca çocuk açlıktan ölmez, kadına karşı bunca vahşi suç sebepsiz eril tahakküm adı altında işlenmezdi. Dünyanın en masum canlıları olan çocuklar ve hayvanlar onca sebepsiz kötülüğün altında yok olmazdı. Evet, krizin tam ortasındayız. Herkes bu krize farklı isimler vermekle meşgul ‘Ekonomik, siyasi, çevresel vb.’ ancak yaşadığımız tam olarak medeniyet krizi. Herkes kendine yabancı ve içinde bulunduğu dünyayı neyin beklediğini bilmiyor. Çünkü, Homo sapiens denilen yaratığın artık beklemeye vakti yok. Günlük saçma sapan felsefeler, din denen olgu süresini tamamlamak üzere. İnsanlar binlerce yıldır birçok soruyla hayatın anlamını tartışıp durdular. Ancak süre doldu. Bize doğru yaklaşan büyük tehlike var ismi “küresel iklim krizi (varoluşsal kriz)”, giderek artan iklim mültecileri ortaya çıkacak. Yerlerini, yurtlarını geride bırakan insanların krizi olacak. Çünkü artık bir yere ait olmadıkları için sadece hayatta kalmak için mücadele edecekler. Bunun siyasal, ekonomik, bilimsel ve çevresel etkilerini anlatmak sayfalar sürer [ilgilisine arzu ederse kitap önerilir].

Yetmiyor inanılmaz bir şekilde artan kitle imha silahları ve bambaşka dünyalara kapı aralayacak olan yeni teknolojilerin varlığını öğrenmemize az kaldı. Çok daha önemlisi şu ki; bizleri bizler değil yapay zekalar yönetecek ve hakkımızdaki tüm kararları biyoteknoloji verecek. İnsanlığın yeni kaderi şekillendiriliyor. Belki çok kısa süre içerisinde birisi çıkacak hayatın anlamına dair yeni bir manifesto yayınlayıp oluşan bu gücün nasıl yöneticiliğine karar verecek. Eskiden filozofların sabrı vardı lakin yeni nesil mühendislerin ve Elon Musk vb. yatırımcı mühendislerin ise o kadar sabrı yok. Sadece atılan tek bir twitle piyasaları alaşağı eden sistemin içinde küçük birer noktayız. Ki bu Carl Sagan’ın bize bahsettiği küçük mavi bir nokta mutluluğu değil. Kapital ekonominin varlığının devam etmesine olanak sağlayan “piyasanın görünmez el” kavramı aslında bu sabırsız yatırımcıların dizayn ettiği yeni dünya. Hayatımızın geleceği şirketlerin bizlerden istediği raporlar ya da yüksek çatılı lüks ofislerden tasarlanmıyor. Ne istediğimiz konusunda karar vereceğimiz zamanlar içerisindeyiz.

Bugünden itibaren önümüzdeki on yılı tahmin edebilmek mümkün mü? Bence değil. Şuan dert ettiğimiz her şey ne kadar manasız kalacak. Düşünsene: sistemler değişmiş, yaşadığın dünya değişmiş, bugün sahip çıkmadığın rejim yarın bambaşka bir hal almış. Belki yoksulluk ya da yoksunluktan yeni yurt arayışlarına girmişsin. Yahut demirinden çalıp, kumunu denizden çektikleri bir evde depreme yakalanmışsın. Belki çok mutlu bir sahil kasabasında elinde bira dünyayı küçük bir radyodan takip edeceksin. Böyle düşündüğün zaman, insanın içi kararıyor, ruhu daralıyor. Ama gerçeklerden maalesef kaçılamıyor.. [devam edecek]

-NOYANİST-

Dünya’ya Not [1]’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s