Lanet Ataerkil/liğiniz

bir gün uyanırsınız. bir haber ayyuka çıkmıştır. öz çocuğuna 10 yıldır tecavüz eden baba.
bir gün bir haber gelir, arkadaşınızın arkadaşını kaçırıp, dövüp, tecavüz etmişlerdir.
bir gün başka bir haber: kekin içine uyku ilacı saklayıp, o kekle çocukları kandırıp, tecavüz eden bir seri tecavüzcü…
sonraki gün, taksim’in arka sokaklarında tecavüze uğrayan bir kızın haberi.
sonra yılbaşında, kitle halinde, görevmişçesine, zavallıca sapkınlaşmış yaratıkları görürsünüz.
yarası geçmez. bu iğrençliklere maruz kalanlarda ne kadar kalırsa yara, sizde de o kadar kalır. her nefesinizde kanar. unutup gitmezsiniz. sebepsiz ağladığınız gecelerde bunlar vardır.
unutmazsınız, küçük çocuklara topluca tecavüz edildiğini. unutmazsınız, engellilere, kadınlara, erkeklere, yaşlılara nasıl tecavüz edildiğini. öfkenizi kusup, acınızı anlatıp rahatlamazsınız. bilirsiniz ki, bir şey yapmalı!

sonra uğradığınız tacizler aklınıza gelir.
sonra sokağa çıkarsınız, o tacizlere bir yenisi eklenir.
en elit geçinen istanbul semtlerinde yanınıza arabalar durur. yalnızca 3 dakikalık bir mesafeyi dizleriniz titreyerek yürürsünüz, hava biraz kararmışsa.
otobüse biner tacize uğrarsınız. taksiye biner, taksicinin fırsatını bulsa, taksiyi ormanlık bir alana sürüp size saldıracağını görürsünüz gözlerinde. görürsünüz çünkü o gözler bacaklarınıza bakıyordur.

çocukluğunuzdan beri, bu çok alelade bir gerçeklikmişçesine tacize uğrarsınız. çocukluğunuzdan beri!
türkiye’de kadın olmak …

türkiye’de kadın olmak, mal olduğunu sana zorla kabul ettirmeye çalışmaları demektir. kadından, kadınlıktan, kadınlığın gücünden korkanların, kadına kendini mal gibi hissettirme suretiyle yaptıkları ego masturbasyonuna alet olmak demektir.

türkiye’de kadın olmak, kendini bir et parçası gibi hissetmeye zorlanman demektir. birinin sinirlendiğinde ettiği ilk küfür olan, “ananı, bacını, avradını sikiyim” cümlesindeki ana, avrat, bacı olmak demektir.
tacize uğradığında, kendi psikolojisini bile düşünemeden, “aman abim duymasın, yoksa namus cinayeti işler” diye düşünmektir, türkiye’de kadın olmak.
tacize, tecavüze uğradığında bile, sıra kendi psikolojisine gelemez, çünkü kadın, abisinin, babasının “namusu” olan bir “maldır”, türkiye’de.

kadın cezalandırılmak için sikilir bu ülkede. zira bu ülkede sikmek bir cezalandırma yöntemi olarak kabul görür.

tecavüz suçlularına öfke kusulurken bile, götünü siktiklerim küfrüyle başlanır cümleye. çünkü boğazına kadar boka batmış bir ataerkil sistem alıp yürümüştür buralarda.

çekici bulmadığın herifler, seni adeta sekse zorlarlar. istenmediklerini bildikleri halde seni buna zorlayacak kadar seksi anlamamış bu ataerkil toplum ürünü herifcikler, olur da onun seks isteğine evet diye yanıt verecek olursan, senin için “orospu” derler. hatta bu sebeple, bu sevgili, okumuş, görmüş, geçirmiş herifçiklerimizin arkadaşları bile sırayla seni taciz etme hakkını bulurlar kendilerinde.

her türlü hastaca bel altı muhabbeti sevimliymiş, komikmiş gibi konuşurlar bu ülkede. adına da erkek muhabbeti derler.
pardon?!
dedik ya seksi, erkeğe özgü sanmakta üstlerine yoktur da, erkek muhabbeti kisvesine büründürüp konuştukları şey, seks değil, sapıklıktır. tecavüzcüler nerden çıkıyor diye şaşırıyoruz sonra. ee burdan işte! buralardan! her santimi kokuşmuş bir cinsellik algısıyla işlenmiş, artık çürüye çürüye safi bok olmuş bu ataerkil görüş açısından.

yoz toplum, hasta cinsellik algısı, kokuşmuş bakış açısı… zannediyorum ki, her 5 entrymin 4ü bunlarla ilgilidir zaten. yaz yaz bitmiyor. yazmak yetmiyor.
o yüzden, şimdi değinmek istediğim nokta, bir şeyler yapma zamanının geldiğidir.

italya’dan gelinliğiyle çıkıp gelen barış elçisi, bu topraklara adım attığı anda tecavüze uğrayıp öldürüldü! bir şey yapmadık.
her yeni günde, tecavüz haberleri duyduk. bir şey yapmadık.
her yeni günde, öz kardeşine, kızına tecavüz eden zavallıları gördük! kızın hamile kaldığını duyduk. öz abisi tarafından tecavüze uğrayıp hamile kalan kızın, öz annesi tarafından dövülüp, bebeğin düşürtüldüğünü duyduk! ölü cenini kızın öz teyzesinin bahçeye gömüp, kızı, “sakın kimseye söyleme, abinin başı belaya girmesin” diye tehdit ettiklerini duyduk!
tecavüze uğrayan kızların, öldürüldüğünü gördük!
otobüste, daha küçücük çocukken gelip kıçımıza dayanan iğrenç herifleri gören otobüsteki diğer kişilerin kafalarını diğer yana çevirip sustuklarını gördük!

taciz şikayetinde bulunmak için yanına gittiğimiz polisin, “ee abartmayın her gün binlerce bayana oluyor böyle şeyler” dediğini duyduk.

öyle zavallılar gördük ki, sadece kıçımıza bir kez dokunmak için kilometrelerce koşarak takip ettiler bizi.
öyle zavallılar gördük ki, bacağımıza bakıp boşaldılar.
öyle zavallılar gördük ki, taciz etmekle kalmadılar, uğradığımız tacizler için bizi suçlu hissettirmeye çalıştılar.

hep aynı şeyler… biliyoruz, duyuyoruz, konuşuyoruz da… ama artık bir şeyler yapalım.
bu hasta ataerkil algıyı yerle yeksan etmenin vakti gelmiştir.
minicik çocuklara yıllarca tecavüz edecek kadar bok tabiatlı varlıklara gerekeni yapma vakti gelmiştir.
bunu yapacak olanlar bizleriz. çünkü çözümün parçası değilsek, sorunun parçasıyız.
orda burda elinde bayraklarla abuk subuk mitinglere gidenlere sesleniyorum. bu sefer gerçekten bir şey var. düzeltmek bizim elimizde.

yapalım. bağrıyor muyuz? yakıyor muyuz? yıkıyor muyuz? kesiyor muyuz? biçiyor muyuz? yapalım. ortada bir nesil var ki, bu bokun içinde ruhları harap olmuş.
ortada çocuklar var ki, geceleri kabus görerek uyanıyorlar. ortada öyle çocuklar var ki, ciğeri beş para etmez zavallılar yüzünden, hayatları boyunca cebelleşecekleri travmalara maruz kalıyorlar. ortada onlar varsa, bir de biz varız.
insanlık öldüyse de, bir yerlede hala yaşıyor.
işte bu yüzden. sapkınlığa dur de diyerek, bir şeyler yapmaya çağırıyorum, bütün ölmemiş insanları.
yapalım. söyleyin. kalkın, yapalım!
(Alıntıdır)
Fahrunnisa PANDA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s